top of page

Caraskal

Caraskal Periyodik Kontrol ve Muayenesi İşlemi

Bir makinenin arızalanmadan önce onarılması, bakımının zamanında yapılması, ilgili ekipmanlarının değiştirilmesi; yapılan işten yüksek verim almak, maddi kayıpların ve iş kazalarının önüne geçmek için çok önemlidir. Caraskal periyodik kontrol ve muayenesi; yükü taşıyan zincir, kanca, askı, makara kontrolleri başta olmak üzere korozyon, çarpıklık, deformasyon gibi belirli etkenlere bağlı olarak gerçekleşebilecek hasarların tespiti ile yapılır. Makinenin güvenlik sistemleri, yük ve zincir çarkları ve diğer donananım sistemlerinin işlevsellikleri test edilir. Makinenin kapasitesi ve belirtilen standartlar çerçevesinde statik yük kaldırma uygulamaları yapılır. Ekipmanın maksimum yük kaldırma kapasitesine göre ise dinamik testleri icra edilir. İlgili yönetmelik uyarınca yılda en az bir defa yapılması gereken kontrolle caraskal  periyodik muayene raporu alınması zorunludur.  

Neden Caraskal Periyodik Muayenesi Yaptırmalısınız?

Yapılan iş ve gördükleri işlev açısından caraskalların birçok çeşidi vardır. Sanayi sektöründe yüklerin taşınması, kaldırma gibi birçok işlevi bulunan bu fonksiyonel makineler, son derece kullanışlı olmasının yanında tehlikeli ekipmanlardır. Günlük kullanımdan sonra bakım ve kontrollerinin yapılmaması, hasar belirtilerine dikkat edilmemesi, yılda bir kez yapılması gereken caraskal periyodik kontrol ve muayenesi işleminin aksatılması durumu, bu ekipmanın hem ömrünü azaltır hem de iş güvenliği tehditleri ortaya çıkarabilir.

Makinenin motorunun yıpranması, fren arızası, kontaktör arızası gibi sorunlar ile kullanıcıyı karşı karşıya bırakabilir. İşletmenizde kullandığınız ekipmanı bakımlı ve iyi durumda tutmak, caraskal periyodik kontrol ve muayenesi işlemini uzman ellerce yaptırmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.    

Kaldırma, yükleme, depolama gibi işleri için kullanılan caraskal, sanayi alanında birçok sektörde karşımıza çıkar. Özellikle hafif yüklerin taşınması için büyük kolaylık sağlayan bu makinenin sağlıklı ve uzun ömürlü bir kullanım sunması için kullanıcılar tarafından günlük, haftalık ve aylık bakımdan geçirilmesi gerekir. Bunun yanında, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği uyarınca, yılda bir kez caraskal periyodik kontrol ve muayenesi yetkili kuruluşlarca yapılmalıdır. Firmamız ulusal ve uluslararası standartlar ile yasal düzenlemeler uyarınca, caraskal periyodik muayenesi hizmeti sunmaktadır.

Caraskal Ekipman Muayene
bottom of page