top of page

Makine ve Tezgah 

Günümüzde insan emeğine olan ihtiyacı azaltmak ve seri üretim yapabilmek için birçok alanda makineler ve çeşitli takım tezgâhları tasarlanmıştır. Üretimde insan faktörünü büyük ölçüde ortadan kaldıran makine ve tezgâh sistemleri ile seri ve hassas üretim mümkün olmaktadır. Günümüz teknolojisini yansıtan, üretimde büyük kolaylık sağlayan bu sistemlerin bakımı ve periyodik muayene işlemleri birçok açıdan önem arz etmektedir. Makine ve tezgâh periyodik kontrolü; bu sistemlerin pahalı olması, olası bir arıza sonucunda üretimin durmaması, iş güvenliği yönü ile herhangi bir kazaya sebebiyet vermemesi açısından oldukça önemlidir. Matkap tezgahı, freze tezgah, taşlama tezgahı, torna tezgahı gibi çeşitleri bulunan bu sistemlerin her birinin kendine özgü çalışma prensibi vardır.

Makine Tezgahı, Freze Periyodik Muayenesi
Makine Tezgahı Periyodik Kontrolü

Makine ve Tezgâh Periyodik Kontrolü Neden Önemli?

Bu sistemler bir işletmede üretimin bel kemiği olarak yer alır. Aynı zamanda pahalı sistemler olduğundan, meydana gelebilecek arızaların zamanında tespit edilmesi ve giderilmesi gerekir. Aksi durumda olası arızalar büyük boyutlara eriştiğinde onarılması daha maliyetli olacak, makinenin faaliyeti duracak ve üretimde telafisi zor aksamalar yaşanacaktır.

Makine ve tezgah periyodik kontrolü bu hususlar dikkate alındığında aksatılmaması gereken bir işlem olarak dikkat çeker. Makine ve tezgâh sistemlerindeki her devre ve devre elemanının mükemmel şekilde çalışıp çalışmadığının test edilmesi, sabitleme vidalarının yeterince sıkı olup olmadığının kontrol edilmesi, makinenin hassasiyet değerlerinin kontrolü sistemin servis dışı kalmasının önüne geçerken, bakım ihmalinden kaynaklanabilecek bir iş kazasının da önüne geçer.

Makine Tezgahı, Giyotin Tezgahı Periyodik Muayenesi
Makine Tezgahı Periyodik Muayenesi

Makine ve Tezgah Periyodik Kontrolü Süresi

Makine ve tezgah periyodik kontrol ve muayenesi, sisteminin bulunduğu ortam şartları, kullanım sıklığı ve kullanım süresi gibi risk faktörleri göz önünde bulundurularak belirlenecek periyotlarda gerçekleştirilir. İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği uyarınca olası durumlar dışında belirlenen muayene aralığı bir yılı aşmamalıdır.

 

Firmamız makine ve tezgah periyodik muayenesi işlemini profesyonel ekibi ve ekipmanları ile gerçekleştirirken tehlikeli durumları, tespit edilen eksiklikleri raporlar ve sizlere sunar. Bu şekilde hem yasal gereklilikleri yerine getirmenizi, hem de iş güvenliği açısından olası tehlikeli durumların önüne geçmenizi sağlar. Sizler de makine ve tezgah periyodik kontrolü işlemi için hemen bizimle iletişime geçebilir, profesyonel hizmet alabilirsiniz.

bottom of page