top of page
  • Yazarın fotoğrafıEkipman Muayene Danışmanlık Hizmetleri

Ex-Ekipmanların Muayenesi Açısından Yönetmelikte Yer Alan Değişiklikler (Şubat 2022)

Güncelleme tarihi: 19 Mar 2022


İş ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği 18 Şubat 2022 tarihli resmi gazete de değişiklikleriyle beraber yayınlandı. Yeni yönetmeliğin exproof ekipmanların muayenesi adına getirdiği bir çok husus bulunmaktadır.

  1. Exproof ekipmanların muayenesi yönetmeliğin eski halinde sadece TS EN 60079 standardına atıfta bulunurken;

Yönetmelikte yapılan son değişikliklerle bu durum daha açık hale getirildi ve exproof ekipmanların muayenesi hakkında " Patlayıcı ortamda kullanılan iş ekipmanları" başlığı altındaki bölüm eklenmiştir.


Bu bölümde Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler ile İlgili Yönetmelik (2014/34/AB) kapsamında yer alan ekipmanlar (exproof ekipmanların) muayene, testler ve yönetmeliğe uygunluk kontrollerinin belirlenen aralıklarla yapılması gerektiği açıkça belirtilmiştir.

Ayrıca yönetmeliğin yeni halinde de TS EN 60079 Patlayıcı gaz ortamlarında kullanılan elektrikli cihazlar ve TS EN 80079 Patlayıcı ortamlar standartlarına da yer verilmiştir.

Yönetmelikte yapılmış olan bu değişiklikler işçi sağlığı ve iş güvenliği adına büyük öneme sahiptir. Yasal zorunluluk olmasının yanında emniyetli çalışma ortamları için zaruri olan exproof ekipmanların periyodik muayenesi yönetmelikle birlikte sağlam bir dayanak noktasına daha kavuşmuştur.

100 görüntüleme0 yorum
bottom of page