top of page

Endüstriyel Kapı ve Endüstriyel Raf Sistemleri

Raf sistemleri imalat ve makine sanayi, depo, market, alışveriş merkezleri, hangar v.b. birçok mekân ve iş yerinde ürün ve mamullerin düzenli bir şekilde depolanmasını sağlayan, genellikle metal, ahşap ya da plastik malzeme kullanılarak üretilen istifleme araçlarıdır. İş sağlığı ve güvenliğini sağlamak için raf periyodik kontrol ve muayenesi işlemi yasal bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır.

arsiv-ve-ofis-rafi-periyodik-kontrolu
drive-in-raf-sistemi-periyodik-kontrolu

Raf sistemlerinin yüksekliği ve bulunduğu alanda hareketli iş makinelerinin yoğun olarak çalışması, sistemin taşıdığı yük belirli riskleri de beraberinde getirmektedir. Projesi olmayan, statik analizleri yapılmamış, dayanımı ve yüklenecek yük miktarı bilinmeyen sistemler olası kazalara davetiye çıkarabilir.  Bu nedenle raf statik hesabı ve periyodik muayenesi işleminin belirli periyotlarda yaptırılması büyük önem arz etmektedir.

Raf sistemleri aşırı yük yüklenmesi, zamana bağlı olarak ortaya çıkan metal yorgunluğu, oksitlenme ve paslanma, vida gevşemesi, kaynak kopması, makine çarpması gibi nedenlerle bakım, kontrol ve muayene gerektirir. Bununla birlikte uygun olmayan istifleme, raf kurulumunun yanlış yapılması gibi nedenler de olası kaza ve iş güvenliği risklerine kapı açar. İş yerlerinde, alışveriş merkezlerinde, depolarda iş sağlığı ve güvenliğini sağlamak, kazaların önüne geçmek, can ve mal güvenliğini tehdit eden unsurları en aza indirmek için raf periyodik kontrol ve muayenesi işlemi ertelemeden yapılmalıdır. Raf sistemlerinin muayenesinden önce raf statik hesabı yapılmalı ve raf sisteminin kaldırabileceği azami taşıma kapasitesi hesaplanmalıdır. Raf projesi çıkarılmalı ve raf periyodik kontrol ve muayenesi yapılırken sistemin statik analiz raporu göz önünde bulundurulmalıdır.

Raf Periyodik Kontrol ve Muayenesi İşlemi

back-to-back-raf-sistemi-periyodik-kontrolu
raf-periyodik-muayenesi

Raf Statik Hesabı ve Periyodik Muayenesi İşleminde Yapılan Kontroller

  • Hasar ve darbe alan yapı elamanlarının olup olmadığı

  • Kolon ayakları ve kirişlerinin kontrolü

  • Yük ve taşıma kapasitesi kontrolü

  • Güvenlik işaretleri kontrolü

  • Sistemin metal yorgunluğu kontrolü

  • Sistemin statik hesapları

  • Raf sistemi profillerinin kontrolü

 

TS EN 15635 Standartları uyarınca yılda en az bir defa raf statik hesabı ve periyodik muayenesi işlemi yapılmalıdır. Ekipman Muayene, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne uygun olarak, uzman kadrosu ile raf periyodik kontrol ve muayenesi işlemini yaparak ilgili raporlamayı sizlere sunar. Sizler de periyodik muayene, raf statik hesabı ve raf dinamik hesabı gibi hususlarda profesyonel hizmet almak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page