top of page

Exproof Ekipmanların Muayenesi

Exproof Ekipmanların Periyodik Kontrol ve Muayenesi İşlemi

Patlayıcı ortamın tehlikeli duruma gelmesi için üç ayrı bileşenin; patlayıcı maddenin, havanın ve ateşleme kaynağının bir arada bulunması gerekir. Exproof ifadesi, explosion ve proof kelimeleri ile oluşturulmuş olan bir terimdir ve patlamadan korunma anlamına gelmektedir. Exproof ekipmanlar; kimyasal tesisler, havacılık saha merkezleri, madenler, dolum tesisleri, un fabrikaları gibi gaz ve toz bulunan ortamlarda patlama riski yüksek ticari sahalar ya da üretim merkezlerinde kullanılır. İhtiyaç halinde yeterli düzeyde koruma sağlaması için ise exproof ekipmanların periyodik kontrol ve muayenesi işleminin aksatılmaması gerekir.

Exproof Ekipmanların Periyodik Muayenesi İşlemi İçin Yasal Mevzuat

Exproof ekipmanların periyodik muayenesi ve denetim süreçlerinde, “Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler İle İlgili Yönetmelik(94/9/AT)”, “Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik”, “Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği”, “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği” hükümleri mevcuttur.

Firmamız, ilgili mevzuat kapsamında patlayıcı ortamlarda tesis ve işletmelerdeki exproof ekipmanların periyodik kontrol ve muayenesi işlemi konusunda çözümler sunmaktadır. Sizlerde bu hususta profesyonel destek almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Exproof ekipmanlarda; kurulum sırasındaki uygunsuzluklar, yanlış ekipman seçimi ya da ekipman bakım işleminin aksatılması gibi nedenler, ekipmanın yeterli düzeyde koruma sağlamasının önüne geçebilmektedir. Exproof ekipmanların periyodik muayenesi sonucunda ekipmanların koruma seviyesi, sıcaklık sınıfı, ekipman grubu, topraklama tesisatı uygunluğu, elektrik tesisatı uygunluğu ve ekipman sızdırmazlığı gibi birçok hususta uygunsuzluklar tespit edilebilmektedir. Bu uygunsuzluklar ise ekipmanın yeterli düzeyde koruma sağlamasının önüne geçmektedir. Ekipmanın kurulum ve bakım işlemlerindeki standartlarının değerlendirilmesi amacı ile TS EN 60079-17 standardına göre görsel muayene, yakın muayene ve detaylı muayene işlemi gerçekleştirilir.

Patlayıcı Ortamlarda Ex Ekipman Kullanımı
bottom of page