top of page

Vinç

Vinç Çeşitleri

Vinçleri hareket kabiliyetlerine göre,

  • Kule Vinçler

  • Paletli Vinçler

  • Lastik Tekerlekli Vinçler

  • Gezer Köprülü Vinçler

  • Ray Üzerinde Çalışan Vinçler (Monoray Vinçler)

 

Vinçleri kaldırma kabiliyetlerine göre,

  • Teleskopik Bomlu Vinçler

  • Sepetli Vinçler

  • Sabit Vinçler

  • Kurtarıcılar

Vinç Periyodik Muayenesi için Yapılan İşlemler

Vinç periyodik muayenesi, firmamız tarafından uzman ekiplerin profesyonel çalışmaları ile gerçekleştirilir. Vinçlerin en kritik ve hassas parçalarında olan çelik halat sistemlerinin aşınma ya da diğer etkenlere karşı kontrolü hassasiyetle yapılır. Vincin kanca bağlantısı, kancanın vincin ağırlık merkezine göre doğru bir şekilde konumlandırılması, kanca kontrolleri test edilir. Vincin fren ve otomatik durdurma sistemlerinin tüm aksamları ile çalışıp çalışmadığı tespit edilir. Vinç periyodik kontrol muayenesi, vincin uzun ömürlü bir kullanım sunması ve icra edilecek olan işi güvenli bir şekilde yapabilmesi için önemlidir. Bu nedenle periyodik muayeneler sonucunda ortaya çıkan arızaların ve eksikliklerin giderilmesi zamanla ortaya çıkabilecek daha büyük maddi kayıpların önüne geçer.

Vinç Periyodik Muayene Raporu Nedir?

Firmamız uzman teknik personeli tarafından vinç kontrolleri özenle yapılır gerek vincin gerekse teknik aksamının güvenli bir şekilde işlev görüp görmediği tespit edilir. Bu şekilde tespit edilen kusur ve aksaklıklar vinç periyodik muayene raporu şeklinde raporlanır. Periyodik muayene ile zamanında tespit edilen ve raporlanan kusurlar giderilerek büyük ekonomik kayıpların ve güvenliği tehlikeye düşürecek durumların önüne geçilebilir. Vinç periyodik kontrol muayenesi işlemi, İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde belirtilen standartlar kapsamında yapılır. Bu yönetmelik uyarısınca vinçlerin yılda en az bir kere periyodik kontrol muayenesi işleminden geçirilmesi gerekir.  

Vinçlerin belirlenen periyotlarla kontrol muayenelerinin yaptırılması hem işletmenin kazalar sonucu mali yükler altına girmemesi hem de çalışanların iş güvenliği için büyük önem arz eder. Sizler de vinç periyodik muayenesi için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. 

Kullanım alanına göre çeşitli model ve tipleri olan vinçler, kaldırma makineleri arasında önemli bir yer teşkil eder. Vinçler, yük kaldırma eylemini çeşitli çalışma prensiplerine göre gerçekleştirir. Bu nedenle bir vincin kaldırma eylemini gerçekleştirdiği esnada, bütün aksam ve materyalinin eksiksiz bir şekilde çalışıyor olması gerekir. Vinçler ağır yük altında çalışan araçlar olduğu için vinç periyodik kontrol ve muayenesi istenmeyen kazaların önüne geçmek açısından çok önemlidir. Vinç periyodik kontrollerinde temel amaç vincin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Aksi durumda yük kaldırma esnasında maddi hasar oluşması, yaralanmalar ya da can kayıpları ile sonuçlanan kazalar meydana gelebilir. Kuruluşumuz, ilgili yönetmelikçe belirtilen standartlar kapsamında, vinç periyodik kontrol muayenesi işlemlerini özenle yapar.

Mobil Vinç Periyodik Kontrolü
bottom of page