top of page

Elektrik Pano Ölçümü

Elektrik Panosu Periyodik Muayenesi İşlemi Nedir?

Günümüzde elektrik hayatımızda çok önemli bir öneme sahip olduğundan elektriğin güvenli ve devamlılığı için elektrik panolarının düzenli bakım ve periyodik muayenelerinin yapılması gerekmektedir. Elektrik pano periyodik kontrolü, TS EN 61439-1 Alçak Gerilim Düzeni Panoları standardı, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği ve Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği'ne göre yapılır. Elektrik pano periyodik muayenesinde genellikle 3 çeşit kontrol uygulanmaktadır. Bunlar elektrik panosu görsel muayenesi, elektrik panosu fonksiyon testleri ve elektrik panosu termografik muayenesidir. Elektrik panosu periyodik muayenesinde dikkat edilen bazı hususlar;

  • Elektrik panosu topraklama ölçümü

  • Elektrik panosunun fiziksel durumu (Gövdesinin sağlamlığı, yere sabitlemesi vb.)

  • Uyarı işaretleri ve etiketler

  • Artık akım anahtarı testleri

  • Termal kamera incelemeleri

Termal kamera incelemeleri, genellikle gevşeme olan bağlantılarda ve gerekli olan kablo kesitinde daha ince kesitte kablo kullanılması gibi yapılan montaj hatalarında ısınma tespit edilir ve termografik muayene sayesinde gerekli önlemlerin zamanında alınıp yangın riskinin ortadan kaldırılmasını sağlar.

Elektrik Panosu Periyodik Kontrol Raporu

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre, elektrik pano periyodik muayenesi yılda en az 1 kez yaptırılmadır. İlgili standart ve yönetmeliklere göre yapılan Elektrik Pano Periyodik Kontrolü alanında uzman elektrik mühendislerimiz tarafından değerlendirilerek Elektrik Pano Kontrolü Raporu hazırlanır.

Sizde bu konuda daha detaylı bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçebilir, profesyonel destek alabilirsiniz.

Elektrik panosu trafodan (şebekeden) işletmenize gelen elektriğin, işletmenizde bulunan sistemlere dağıtım ve iletim işlemlerinde kullanılan şalt malzemeleri (sigorta, kondansatör, klemens, kontaktör vb.) ve kabloların bir arada kullanımının oluşturduğu kabindir. Genellikle fabrika gibi tesisatı büyük işletmelerde ana dağıtım panosu ve tali panolar bulunurken ufak işletmelerde ve konutlarda sayaç panosu ve sigorta kutuları bulunur.

Elektrik Panosu Görsel ve Fonksiyon Kontrolleri
bottom of page